  • SMCG18A-M3/57T
SMCG18A-M3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCG18A-M3/57T
HK JDW NO:
884-SMCG18A-M3/57T
Datasheet:
SMCG18A-M3/57T
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-215AB
Step5Bar-code shipping tag
SMCG18A-M3/57T
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2016
  • Series
    TransZorb®
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    20V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    51.4A
  • Clamping Voltage
    29.2V
  • Peak Pulse Current
    51.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW