  • SMCG33CAHE3/9AT
SMCG33CAHE3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
SMCG33CAHE3/9AT
HK JDW NO:
884-SMCG33CAHE3/9AT
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
SMCG33CAHE3/9AT
Step5Bar-code shipping tag
SMCG33CAHE3/9AT
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    53.3V
  • Clamping Voltage
    53.3V
  • Peak Pulse Current
    28.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    28.1A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    36.7V
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMCG
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    33V