  • SMCJ170CA-TP
SMCJ170CA-TP
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ170CA-TP
HK JDW NO:
543-SMCJ170CA-TP
Datasheet:
SMCJ170CA-TP
Description:
TVS DIODE 170V 275V DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ170CA-TP
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    189V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    275V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    170V
  • Breakdown Voltage
    199V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Clamping Voltage-Max
    275V