  • SMCJ220CA-H
SMCJ220CA-H
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ220CA-H
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMCJ220CA-H
Datasheet:
SMCJ220CA-H
Description:
SMCJ220CA-H datasheet pdf and TVS - Diodes product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ220CA-H
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCJ22
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    246V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    356V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    220V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    220V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ