  • SMCJ22A-E3/57T
SMCJ22A-E3/57T
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ22A-E3/57T
HK JDW NO:
884-SMCJ22A-E3/57T
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ22A-E3/57T
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ22A-E3/57T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED; EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    22V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    35.5V
  • Clamping Voltage
    35.5V
  • Peak Pulse Current
    42.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    22V
  • Max Surge Current
    42.3A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    24.4V
  • Reverse Breakdown Voltage
    24.4V
  • Max Breakdown Voltage
    26.9V
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    2.42mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm