  • SMCJ350AE3/TR13
SMCJ350AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ350AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMCJ350AE3/TR13
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ350AE3/TR13
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMCJ350
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    350V
  • Reset Timeout
    100 ms
  • Unidirectional Channels
    1
  • Threshold Voltage
    4.38V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    350V
  • Breakdown Voltage-Max
    432V