  • SMCJ40CA-13
SMCJ40CA-13
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ40CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMCJ40CA-13
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ40CA-13
Description:
Quantity:
In Stock : 9010
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ40CA-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMCJ40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    40V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    23.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    64.5V
  • Clamping Voltage
    64.5V
  • Peak Pulse Current
    23.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    40V
  • Max Surge Current
    200A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    44.4V
  • Reverse Breakdown Voltage
    44.4V
  • Height
    2.62mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm