  • SMCJ45CA-QH
SMCJ45CA-QH
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ45CA-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMCJ45CA-QH
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ45CA-QH
Description:
TVS DIODE 45V 72.7V SMC
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ45CA-QH
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    20.6A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    72.7V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    45V
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SMCJ
  • JESD-609 Code
    e3
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMCJ45
  • Voltage - Breakdown (Min)
    50V