  • SMCJ48AHE3/9AT
SMCJ48AHE3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ48AHE3/9AT
HK JDW NO:
884-SMCJ48AHE3/9AT
Datasheet:
SMCJ48AHE3/9AT
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ48AHE3/9AT
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    48V
  • Element Configuration
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    77.4V
  • Clamping Voltage
    77.4V
  • Peak Pulse Current
    19.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    48V
  • Max Surge Current
    19.4A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    53.3V