  • SMCJ48CE3/TR13
SMCJ48CE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ48CE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMCJ48CE3/TR13
Datasheet:
SMCJ48CE3/TR13
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ48CE3/TR13
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMCJ48
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    53.3V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    85.5V
  • Peak Pulse Current
    17.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    48V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA