  • SMCJ58CA-TP
SMCJ58CA-TP
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ58CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
HK JDW NO:
543-SMCJ58CA-TP
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ58CA-TP
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ58CA-TP
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMCJ
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    64.4V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    16.1A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    93.6V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    58V
  • Breakdown Voltage
    67.8V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    58V
  • Clamping Voltage-Max
    93.6V