  • SMCJ6.5A-HRAT7
SMCJ6.5A-HRAT7
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ6.5A-HRAT7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMCJ6.5A-HRAT7
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ6.5A-HRAT7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ6.5A-HRAT7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMCJ-HRA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Working Voltage
    6.5V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    7.22V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    134A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Max Surge Current
    134A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    7.98V