  • SMCJ64A-M3/9AT
SMCJ64A-M3/9AT
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ64A-M3/9AT
HK JDW NO:
884-SMCJ64A-M3/9AT
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ64A-M3/9AT
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ64A-M3/9AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED; EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    71.1V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    103V
  • Peak Pulse Current
    14.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    64V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    7.02V