  • SMCJ8V5A
SMCJ8V5A
advertisement
Manufacturer No:
SMCJ8V5A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SMCJ8V5A
Package:
SMC
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 17500
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SMCJ8V5A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMCJ8V5A .
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMC
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    300mg
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    8.5V
    C BEND
  • Operating Supply Voltage
    8.5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Dissipation-Max
    1.5kW
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
  • Voltage - Breakdown (Min)
    9.44V
  • Current - Test
    1mA
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Peak Pulse Current
    104.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.5V
  • Max Surge Current
    104.2A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    9.92V
  • Reverse Breakdown Voltage
    9.44V
  • Current - Leakage
    20μA
  • Voltage - Breakdown
    9.44V
  • Voltage - Clamping
    14.4V
  • Height
    2.62mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm