  • SMDJ130CA
SMDJ130CA
advertisement
Manufacturer No:
SMDJ130CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMDJ130CA
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMDJ130CA
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMD
Step5Bar-code shipping tag
SMDJ130CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMDJ130CA.
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SMDJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    130V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    2μA
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    209V
  • Clamping Voltage
    209V
  • Peak Pulse Current
    14.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    130V
  • Max Surge Current
    14.4A
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    144V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    144V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W