  • SMDJ60A-HR
SMDJ60A-HR
advertisement
Manufacturer No:
SMDJ60A-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMDJ60A-HR
Datasheet:
SMDJ60A-HR
Step5Bar-code shipping tag
SMDJ60A-HR
    Select All
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMDJ-HR
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    31A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    96.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    60V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    66.7V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W
  • Clamping Voltage-Max
    96.8V