  • SMF24A-E3-08
SMF24A-E3-08
advertisement
Manufacturer No:
SMF24A-E3-08
HK JDW NO:
884-SMF24A-E3-08
Package:
DO-219AB
Datasheet:
SMF24A-E3-08
Description:
TVS DIODE 24V 38.9V SMF
Step5Bar-code shipping tag
SMF24A-E3-08
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-219AB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.9mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMF*A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    24V
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    26.7V
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    38.9V
  • Peak Pulse Current
    5.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    244pF @ 1MHz
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    980μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.8mm