  • SMF33A-HE3-08
SMF33A-HE3-08
advertisement
Manufacturer No:
SMF33A-HE3-08
HK JDW NO:
884-SMF33A-HE3-08
Package:
DO-219AB
Datasheet:
SMF33A-HE3-08
Description:
VISHAY SMF33A-HE3-08 ESD PROTECTION DIODE, 53.3V, DO-219AB-2
Step5Bar-code shipping tag
SMF33A-HE3-08
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-219AB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    190pF
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.9mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    33V
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3.8A
  • Clamping Voltage
    53.3V
  • Peak Pulse Current
    3.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    36.7V
  • Capacitance @ Frequency
    198pF @ 1MHz
  • Length
    2.9mm