  • SMF70AT1G
SMF70AT1G
advertisement
Manufacturer No:
SMF70AT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SMF70AT1G
Package:
SOD-123F
Datasheet:
SMF70AT1G
Description:
Quantity:
In Stock : 1222
Step5Bar-code shipping tag
SMF70AT1G
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW IMPEDENCE, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    175W
  • Voltage - Rated DC
    70V
    FLAT
  • Depth
    1.65mm
  • Base Part Number
    SMF*A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    7V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    7V
  • Leakage Current
    100μA
  • Power Dissipation-Max
    0.385W
  • Element Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.8V
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Clamping Voltage
    12V
  • Peak Pulse Current
    1.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    70V
  • Max Surge Current
    16.7A
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Direction
    Unidirectional
  • Breakdown Voltage
    7.78V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Length
    2.7mm
  • Width
    1.8mm