  • SMG160VB101M12X25LL
SMG160VB101M12X25LL
advertisement
Manufacturer No:
SMG160VB101M12X25LL
HK JDW NO:
856-SMG160VB101M12X25LL
Description:
SMG 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 430mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SMG160VB101M12X25LL
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    SMG
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.005Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.74mA
  • Ripple Current
    430mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    430mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    645mA @ 100kHz
  • Diameter
    12mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    26.5mm