  • SMG350VB22RM12X20LL
SMG350VB22RM12X20LL
advertisement
Manufacturer No:
SMG350VB22RM12X20LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-SMG350VB22RM12X20LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
SMG 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 185mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SMG350VB22RM12X20LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMG
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.408mA
  • Ripple Current
    185mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    185mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    333mA @ 100kHz
  • Diameter
    12mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm