  • SMG350VB33RM16X25LL
SMG350VB33RM16X25LL
advertisement
Manufacturer No:
SMG350VB33RM16X25LL
HK JDW NO:
856-SMG350VB33RM16X25LL
Description:
SMG 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 275mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SMG350VB33RM16X25LL
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.486Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.562mA
  • Ripple Current
    275mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    275mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    495mA @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm