  • SMG35VB221M8X11LL
SMG35VB221M8X11LL
advertisement
Manufacturer No:
SMG35VB221M8X11LL
HK JDW NO:
856-SMG35VB221M8X11LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SMG35VB221M8X11LL
Description:
SMG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 385mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SMG35VB221M8X11LL
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    SMG
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120.545Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.231mA
  • Ripple Current
    385mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    385mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    577.5mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • Length
    13mm