  • SMH100VS332M25X50T2
SMH100VS332M25X50T2
advertisement
Manufacturer No:
SMH100VS332M25X50T2
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-SMH100VS332M25X50T2
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
SMH 3300μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 4.06A 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SMH100VS332M25X50T2
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SMH
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6.6mA
  • Ripple Current
    4.06A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.06A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.872A @ 100kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm