  • SMLJ36AE3/TR13
SMLJ36AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMLJ36AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-SMLJ36AE3/TR13
Datasheet:
SMLJ36AE3/TR13
Description:
Diode TVS Single Uni-Dir 36V 3KW 2-Pin DO-214AB T/R
Step5Bar-code shipping tag
SMLJ36AE3/TR13
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMLJ36
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    2μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Peak Pulse Current
    51.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    40V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W