  • SMLJ36CE3/TR13
SMLJ36CE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMLJ36CE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMLJ36CE3/TR13
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMLJ36CE3/TR13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMLJ36CE3/TR13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    2μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    46.6A
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    64.3V
  • Clamping Voltage
    64.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36V
  • Peak Pulse Current
    46.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    40V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AB
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C