  • SMQ160VS332M35X45T2
SMQ160VS332M35X45T2
advertisement
Manufacturer No:
SMQ160VS332M35X45T2
HK JDW NO:
856-SMQ160VS332M35X45T2
Description:
SMQ 3300μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 5.75A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SMQ160VS332M35X45T2
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.75A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.75A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.625A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm