  • SMR10183J400A01L4BULK
SMR10183J400A01L4BULK
advertisement
Manufacturer No:
SMR10183J400A01L4BULK
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-SMR10183J400A01L4BULK
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
18nF Film Capacitor 5% Radial 400V-DC 200V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
SMR10183J400A01L4BULK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    18nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    5116
  • Height
    4mm
  • Length
    13mm
  • Width
    9mm