  • SMTAK3-066C
SMTAK3-066C
advertisement
Manufacturer No:
SMTAK3-066C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMTAK3-066C
Package:
2-SMD
Datasheet:
SMTAK3-066C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMTAK3-066C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMTAK3
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    72V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3000A 3kA 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    120V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    66V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    6000pF @ 10kHz Max