  • SMTPA120
SMTPA120
advertisement
Manufacturer No:
SMTPA120
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMTPA120
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMTPA120
Description:
TRISIL 120V BIDIRECT SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMTPA120
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMTPA120.
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Series
    SMP, TRISIL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    30pF
  • Subcategory
    Silicon Surge Protectors
  • Voltage - Rated DC
    120V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMTPA
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    108V
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Clamping Voltage
    160V
  • Peak Pulse Current
    150A
  • Reverse Standoff Voltage
    108V
  • Max Surge Current
    50A
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    120V
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    120V
  • Hold Current
    150mA
  • Max Breakdown Voltage
    120V
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Voltage - Breakover
    160V
  • Min Breakdown Voltage
    120V
  • Height
    2.25mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    3.95mm