  • SMZJ3801BHE3/52
SMZJ3801BHE3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMZJ3801BHE3/52
HK JDW NO:
884-SMZJ3801BHE3/52
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMZJ3801BHE3/52
Description:
ZENER DIODE 33Ohm ±5% 33V 5μA @ 25.1V -55°C~150°C 1.5W 2 Terminations ZENER DO-214AA, SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMZJ3801BHE3/52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMZJ3801
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    33Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 25.1V
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    33Ohm
  • Reference Voltage
    33V
  • Zener Voltage
    33V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    11.4mA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    38mA