  • SN65LV1224DBRG4
SN65LV1224DBRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN65LV1224DBRG4
HK JDW NO:
815-SN65LV1224DBRG4
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SN65LV1224DBRG4
Description:
28 28 0.65mm Serializers & Deserializers 95mA mA 3.3V V
Purchasing and Inquiry
SN65LV1224DBRG4 Overview
Serializer/Deserializer is delivered in a Tape & Reel (TR) case.Packaged in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) cases.Serializer/Deserializer is recommended that you mount your device using type Surface Mount.-40°C~85°C TA operating temperature varies according to the device.Supply voltage is 3V~3.6V volts.For the user to enter inputs, there is a LVDS form on which to do so.1 inputs are required.Serializer/Deserializer can maintain 10 outputs.Parts related to the 65LV1224 family can be found by searching.Serializer/Deserializer can be classified as a LINE RECEIVER interface IC.28 terminations are totaled.Several pins on the chip are available for use.There is a voltage limit of 3.3V for its supply voltage.Devices can be mounted by Surface Mount.Serializer/Deserializer is part of the Line Driver or Receivers chip family.Chips require a 3.3V-volt operating supply.There is a maximum supply current of 95mA.
SN65LV1224DBRG4 Features
Available in 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE RECEIVER
Subcategory: Line Driver or Receivers
SN65LV1224DBRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN65LV1224DBRG4 serializers and deserializers applications.
  • Panel meters
  • Home Automation Goods
  • Vacuum Fluorescent Displays
  • Portable lab instruments
  • Industrial control panels
  • Instrumentation
  • Smart Display
  • Automotive Telecom
  • Hand Held Instruments
  • Professional Audio Equipment
Step5Bar-code shipping tag
SN65LV1224DBRG4
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    208.397344mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Max Power Dissipation
    1.27W
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    65LV1224
  • Function
    Deserializer
  • Number of Outputs
    10
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Current-Max
    95mA
  • Input Type
    LVDS
  • Data Rate
    660Mbps
  • Number of Inputs
    1
  • Differential Output
    NO
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Interface IC Type
    LINE RECEIVER
  • Receiver Number of Bits
    1
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Receive Delay-Max
    2.5 ns
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)