  • SN65LVDS1050PWR
SN65LVDS1050PWR
advertisement
Manufacturer No:
SN65LVDS1050PWR
HK JDW NO:
815-SN65LVDS1050PWR
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
SN65LVDS1050PWR
Purchasing and Inquiry
SN65LVDS1050PWR Overview
A convenient transport package is provided in the power buffer of a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Currently, this power buffer is ready to ship in Tape & Reel (TR) packages.A universal mounting system for easy adaptation.As a matter of fact, this type is typical of the Buffer, ReDriver type.To operate, this op amp buffer needs 2.4V~3.6V voltage.The output quality is maintained by 2 channels.LVDS, LVTTL input can be accommodated.To make sure that the cooling system does not malfunction, you should set the operating temperature to -40°C~85°C.Search with "65LVDS1050" to get more pin-to-pin solutions.There is a 16 terminal on the op amp buffer, which can be seen in the picture below.During reflow, it reaches a peak temperature of 260.This splitter can accomplish a great deal of demanding work when supplied with 2.7V voltage.There is a pinout for the Power buffer starting from the 16 pins that it has.In the output, LVDS, LVTTL is used.As the name suggests, they are a 12mA op amp buffers.Other Line Driver or Receivers like the power buffer play a important role in the industry.2-Bit receiver is used.
SN65LVDS1050PWR Features
2 channels.
A standard Line Driver or Receivers.
2-Bit receiver.
SN65LVDS1050PWR Applications
  • Network Switches/Routers
  • Clock Distribution
  • Multidrop Buses
  • Desktop Computers
  • Portable IPC/HMI
  • Storage Area Networks
  • Protection Switching
  • Digital Cross-Connects
  • Data or Clock Signal Amplification
  • Industrial PCs
Step5Bar-code shipping tag
SN65LVDS1050PWR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Buffer, ReDriver
  • Technology
    BIPOLAR
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.6V
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    65LVDS1050
  • Output
    LVDS, LVTTL
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Channels
    2
  • Current - Supply
    12mA
  • Input
    LVDS, LVTTL
  • Interface Standard
    EIA-644; TIA-644
  • Data Rate (Max)
    400Mbps
  • Transmit Delay-Max
    3 ns
  • Supply Voltage1-Nom
    2.7V
  • Delay Time
    1.7ns
  • Capacitance - Input
    3pF
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm