  • SN74ACT240DW
SN74ACT240DW
advertisement
Manufacturer No:
SN74ACT240DW
HK JDW NO:
815-SN74ACT240DW
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74ACT240DW Overview
Logical driver uses a neat 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74ACT series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. Transceiver shares the ACT family's comprehensive benefits and features. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74ACT240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 4μA. It is recommended to use a 5V power supply. To run the part safely and stably in a circuit, 5V recommends users apply 5V on the logical driver. Because of its 8 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
SN74ACT240DW Features
Bus Driver/Transceivers
SN74ACT240DW Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74ACT240DW Buffers & Transceivers applications.
  • WDM transmission
  • Car radio
  • Satellite communication
  • Wireless HD Photography
  • Car alarm systems
  • Laser diode bonding
  • Mainframes, workstations or storage devices
  • Metro access rings
  • interconnection between computers
  • Sensor reporting
Step5Bar-code shipping tag
SN74ACT240DW
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    74ACT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74ACT240
  • Pin Count
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    8.5 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9.5 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Input Lines
    8
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm