  • SN74ACT240DWG4
SN74ACT240DWG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74ACT240DWG4
HK JDW NO:
815-SN74ACT240DWG4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
DUAL Buffers 20 Pins SOIC
Step5Bar-code shipping tag
SN74ACT240DWG4
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
    20
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    8
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    8.5 ns
  • Family
    ACT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Number of Inputs
    4
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Logic IC Type
    BUS DRIVER
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9.5 ns
  • High Level Output Current
    -24mA
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Height
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm