  • SN74AHCT1G125DCK3
SN74AHCT1G125DCK3
advertisement
Manufacturer No:
SN74AHCT1G125DCK3
HK JDW NO:
815-SN74AHCT1G125DCK3
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
LOGIC GATE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SN74AHCT1G125DCK3
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74AHC
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74AHCT1G125
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    1
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Family
    AHCT/VHCT/VT
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm