  • SN74ALVCH16500DL
SN74ALVCH16500DL
advertisement
Manufacturer No:
SN74ALVCH16500DL
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74ALVCH16500DL
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
SN74ALVCH16500DL Overview
The package 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) contains this file embedded in it. Packaged in the manner of Tube. It achieves superior flexibility through 18-Bit circuits. A Universal Bus Transceiver is the logic type of the electrical device that we are discussing. This electronic part is mounted in the way of Surface Mount. It is recommended that the operating temperature be higher than -40°C~85°C. In order to ensure maximum design flexibility, it features a High/Low output current of 24mA 24mA. An FPGA belonging to the 74ALVCH series is a type of FPGA. The voltage at which it operates is 1.65V~3.6V. It employs 56-SSOP as its supplier device package.
SN74ALVCH16500DL Features
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVCH series
SN74ALVCH16500DL Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74ALVCH16500DL Universal Bus Functions applications.
  • Server
  • Communication
  • Digital stopwatches
  • Fishery-optical complementary power station
  • CD player
  • Electric car
  • Industrial Controls
  • Digital watch
  • Embedded system
  • Illumination
Step5Bar-code shipping tag
SN74ALVCH16500DL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    56-SSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ALVCH
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Number of Circuits
    18-Bit
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA