  • SN74ALVCH16525DL
SN74ALVCH16525DL
advertisement
Manufacturer No:
SN74ALVCH16525DL
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74ALVCH16525DL
Package:
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SN74ALVCH16525DL
Purchasing and Inquiry
SN74ALVCH16525DL Overview
As part of the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, it is embedded. I have packaged it in a way that is similar to Tube's. In order to achieve this superior flexibility, 18-Bit circuits are used. There is a logic type Universal Bus Transceiver associated with this electrical device. There is an electronic part that is mounted in a Surface Mount-shaped arrangement. Operating temperatures should be higher than -40°C~85°C. The High/Low output current of 24mA 24mA makes it feature maximum design flexibility. This is a type of FPGA from the 74ALVCH series. Using 1.65V~3.6V as a supply voltage, it operates. The company uses the 56-SSOP package from its supplier.
SN74ALVCH16525DL Features
56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
74ALVCH series
SN74ALVCH16525DL Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74ALVCH16525DL Universal Bus Functions applications.
  • Telecommunications
  • Projector
  • Printer IC
  • Printer
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Arithmetic unit
  • Car refrigerator
  • Industrial Controls
  • Burglar alarms and buzzers
  • CMOS circuitry
Step5Bar-code shipping tag
SN74ALVCH16525DL
  • Package / Case
    56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    56-SSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74ALVCH
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Number of Circuits
    18-Bit
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA