  • SN74AS158D
SN74AS158D
advertisement
Manufacturer No:
SN74AS158D
HK JDW NO:
815-SN74AS158D
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74AS158 Signal switch74AS Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74AS158D Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Tube is the packaging method.digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.In the multiplexers, the analog IC Multiplexer is used.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to 0°C~70°C.A supply voltage of 4.5V~5.5V provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.Since they are members of the 74AS series, they can be used in a wide variety of applications.It is designed with 16 terminations as part of its basic configuration.The part number for 74AS158 can be used to find its logic switch related parts as well.The multiplexer is supplied with 5V voltage.This turn signal switch has 16 component pins.As a result, conductors end at GULL WING.In this case, the supply type is Single.The board is configured with 16 pins.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.I would like to refer to the logic switch as a member of the AS family.There are 2 bits in signal multiplexer.For mux switch's normal operation, power supply 5V is provided.This turn signal switch has 1 outputs designed for its operation.When a supply voltage of 5V is used, reliable performance of the multiplexers can be achieved.This multiplexer has a total of 8 inputs.The turn signal switch's circuit consists of 4 channels that are being used for transmission in the circuit.
SN74AS158D Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
SN74AS158D Applications
  • Data collection system
  • Idle motor
  • Combinational circuit
  • Electronically controlled engine system
  • Decimal decoder
  • Data transfer
  • Communication system
  • VGA
  • PCIe
  • Data-routing applications
Step5Bar-code shipping tag
SN74AS158D
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74AS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74AS158
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    2
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Family
    AS
  • Number of Inputs
    8
  • Current - Output High, Low
    400μA 8mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    125MHz
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm