  • SN74F126NSRG4
SN74F126NSRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74F126NSRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F126NSRG4
Package:
14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
SN74F126NSRG4
Purchasing and Inquiry
SN74F126NSRG4 Overview
Logical driver uses a neat 14-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 15mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). Digital buffer is one of the 74F series devices. 14 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. Family F/FAST includes the buffer IC . 14 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 14 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 1 bits for each element. You can search "74F126" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE HIGH control technology. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. Wireless transceiver is able to output 4 lines.
SN74F126NSRG4 Features
Bus Driver/Transceivers
SN74F126NSRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F126NSRG4 Buffers & Transceivers applications.
  • Portable radio
  • Structural bonding
  • transmission relay
  • Lamps
  • Satellite communication
  • WDM transmission
  • Fiber-to-the-desktop
  • Data center
  • Wireless showroom
  • AV receiver
Step5Bar-code shipping tag
SN74F126NSRG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F126
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Ports
    2
  • Propagation Delay
    8.5 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    15mA 64mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    1
  • Control Type
    ENABLE HIGH
  • Number of Output Lines
    4
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm