  • SN74F138NSR
SN74F138NSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F138NSR
HK JDW NO:
815-SN74F138NSR
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F138 Signal switch74F Series 8 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F138NSR Overview
The reason it is provided is that the board space can be saved by placing digital switch in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width).As a result, it is packaged in a way that is referred to as Tape & Reel (TR).Digital switch ic uses a Surface Mount mounting method.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Decoder/Demultiplexer.By keeping the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers are provided with a greater degree of flexibility.Multiplexers in the 74F series are suitable for a wide range of applications.This configuration includes 16 terminations as part of its basic functionality.You can also find related parts by using its logic switch base part number of 74F138.The multiplexer's system is supplied with a voltage of 5V.A component pin count of 16 is found on this turn signal switch.Using the point GULL WING as an end point of conductors, it is used to determine the terminus of a conductor.Its supply type is Single, which is used as the source of power.A total of 16 pins are configured on this board.Multiplexer ics are mounted in the direction of Surface Mount.The logic switch object belongs to the family of F/FAST.The multiplexer ic provides 8 bits.In order for 5V to operate normally, a power supply is provided.The turn signal switch contains 8 outputs designed to operate.This is a signal switch that is categorized as Decoder/Drivers.If the supply voltage is set to 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.This multiplexer provides 3 inputs.The switches package is packaged in accordance with TR.It contains 1 elements in mux switch configuration.
SN74F138NSR Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
SN74F138NSR Applications
  • Night vision cameras
  • Signal router
  • Make half adder
  • Automatic Monitoring systems
  • Data-routing applications
  • CNC machines
  • To select different devices in microprocessor input
  • Telephone network
  • To select different devices in microprocessor output
  • Logic gates for other digital devices
Step5Bar-code shipping tag
SN74F138NSR
    Select All
  • Thickness
    1.95mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F138
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    8
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    1 x 3:8
  • Polarity
    Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    9 ns
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    Decoder, Demultiplexer
  • Number of Inputs
    3
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    70MHz
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    20mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Input Conditioning
    STANDARD
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm