  • SN74F151BDRG4
SN74F151BDRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74F151BDRG4
HK JDW NO:
815-SN74F151BDRG4
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74F151BDRG4
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F151 Signal switch74F Series 1 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F151BDRG4 Overview
Due to the fact that it is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), digital switch allows the board to be compacted.Tape & Reel (TR) is the packaging method.The method digital switch ic adopts for mounting is Surface Mount.the multiplexers uses an analog IC Multiplexer.The operating temperature will not be affected by external factors when turn signal switch is set to 0°C~70°C.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers are provided with a greater degree of flexibility.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.There are 16 terminations included in its basic configuration.Its logic switch base part number is 74F151 which can also be used to find its logic switch related parts.In multiplexer's system, 5V is the voltage supplied.This turn signal switch has a total of 16 component pins.Using the point GULL WING as an end point of conductors, it is used to determine the terminus of a conductor.In this case, the supply type is Single.It is configured with 16 pins.The mount is in Surface Mount.The logic switch is included into the family of F/FAST.As a result, signal multiplexer provides 2 bits.The power supply of 5V is provided for mux switch's normal operation.This turn signal switch has 1 outputs designed for its operation.If the supply voltage is 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.TR is used to package the switches.To accept voltage levels, the multiplexers have8 input lines.
SN74F151BDRG4 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
8 input lines
SN74F151BDRG4 Applications
  • Frequency multiplexing system
  • Recording transmission
  • Small scale TV wall
  • Image transmission
  • Data transfer
  • Combinational circuit
  • Logic gates for other digital devices
  • Automatic Monitoring systems
  • Data distribution
  • Solenoid cooling fan
Step5Bar-code shipping tag
SN74F151BDRG4
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F151
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 8:1
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    2
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Family
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    1mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    70MHz
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9.5 ns
  • Number of Input Lines
    8
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm