  • SN74F151BNSR
SN74F151BNSR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F151BNSR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F151BNSR
Package:
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F151 Signal switch74F Series 1 Outputs1 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F151BNSR Overview
Due to the fact that it is provided in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width), digital switch allows the board to be compacted.Tape & Reel (TR) is the packaging method.The method digital switch ic adopts for mounting is Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC Multiplexer is used.Turn signal switch will not be susceptible to the external factors when the operating temperature is kept at 0°C~70°C.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers are provided with a greater degree of flexibility.Since they are members of the 74F series, they can be used in a wide variety of applications.The basic configuration includes 16 terminations.There is a base part number 74F151 that can be used to locate signal switch's related components as well.In this case, 5V is the voltage supplied to the multiplexer's system.This turn signal switch consists of 16 component pins.As the end of conductors, it uses GULL WING.This supply type employs Single.The board is configured with 16 pins.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.Among the family of F/FAST the logic switch is a member.As a result, signal multiplexer provides a total of 2 bits.For the turn signal switch's operation, there are 1 outputs.When a supply voltage of 5V is used, reliable performance of the multiplexers can be achieved.Currently, the switches is packaged in accordance with the TR method.A voltage level can be inserted into the 8 input lines of multiplexers.
SN74F151BNSR Features
Supplied in the 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Operating with the supply voltage of 5V
8 input lines
SN74F151BNSR Applications
  • Image transmission
  • CNC machines
  • Logic gates for other digital devices
  • Telephone network
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • Medical industry
  • To select different devices in microprocessor input
  • Solenoid cooling fan
  • Automation system
  • High-performance memory systems
Step5Bar-code shipping tag
SN74F151BNSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    200.686274mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F151
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    1 x 8:1
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    2
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    70MHz
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9.5 ns
  • Number of Input Lines
    8
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Height
    2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm