  • SN74F253D
SN74F253D
advertisement
Manufacturer No:
SN74F253D
HK JDW NO:
815-SN74F253D
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74F253D
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F253 Signal switch74F Series 1 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F253D Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).It is packaged according to the Tube method.Digital switch ic uses a Surface Mount mounting method.the multiplexers uses an analog IC Multiplexer.A temperature of 0°C~70°C will not leave the turn signal swturn signal switchch susceptible to external influences.Designers have greater flexibility when digital controlled switch operates at a 4.5V~5.5V supply voltage.As a member of 74F series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.Among its basic configurations are 16 terminations.The base part number is 74F253, so you can find its logic switch related parts using that number.The multiplexer is supplied with 5V voltage.This turn signal switch consists of 16 component pins.As a result, conductors end at GULL WING.There is a supply type of Single employed as part of this supply.The board is configured with 16 pins.As you can see, it is mounted in the direction of Surface Mount.The F/FAST family includes the logic switch.There are 2 bits signal multiplexer provides.A power supply is provided for mux switch's normal operation of 5V.In order for the turn signal switch to work, there are 1 outputs.It consumes 16mA current of multiplexer ic without external influences.If the supply voltage is set to 5V, reliable performance of the multiplexers can be achieved.The multiplexer provides 8 inputs.The multiplexers have4 input lines on the board that accept voltage levels.To operate the digitalswitch normally, 2 circuits are formed.
SN74F253D Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
4 input lines
SN74F253D Applications
  • Data transfer
  • VGA
  • HD surveillance system
  • Home automation system
  • Electronic circuits
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • Steel plants
  • Microprocessor memory systems
  • Frequency multiplexing system
  • Microprocessor instruction decoding
Step5Bar-code shipping tag
SN74F253D
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SN74F253D.
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74F
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F253
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    2
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
  • Throw Configuration
    4PST
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Quiescent Current
    16mA
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    70MHz
  • Number of Input Lines
    4
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm