  • SN74F253DRG4
SN74F253DRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74F253DRG4
HK JDW NO:
815-SN74F253DRG4
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74F253DRG4
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F253 Signal switch74F Series 1 Outputs2 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F253DRG4 Overview
Providing this information in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) enables digital switch board space to be saved.Tape & Reel (TR) represents its packaging.digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, the machine will not be sensturn signal switchive to external influences.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers have superior flexibility.Multiplexers of the 74F series can be used in a wide range of applications.Among its basic configurations are 16 terminations.The base part number is 74F253, which can also be used to find its logic switch related parts.The multiplexer's system is powered by 5V volts.Currently, this turn signal switch has a total of 16 component pins.As a result, GULL WING represents the end of the conductors.Its supply type is Single, which is used as the source of power.The board is configured with 16 pins.It is mounted in the way of Surface Mount.In the F/FAST family, the logic switch is included.As a result, signal multiplexer provides a total of 2 bits.In order for 5V to operate normally, a power supply is provided.There are 1 outputs designed for the operation of the turn signal switch.Providing a supply voltage of 5V can provide reliable performance of the multiplexers.In this multiplexer, there is a total of 8 inputs.The switches packaging is based on TR.It is possible to accept voltage levels through 4 input lines of multiplexers.
SN74F253DRG4 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
Operating with the supply voltage of 5V
4 input lines
SN74F253DRG4 Applications
  • To select different devices in microprocessor input
  • High-performance memory systems
  • Electronically controlled engine system
  • To select different devices in microprocessor output
  • Automation system
  • Audio transmission
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Signal router
  • Data-routing applications
  • War field flying robot with a night vision flying camera
Step5Bar-code shipping tag
SN74F253DRG4
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F253
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Circuit
    2 x 4:1
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    F/FAST
  • Number of Inputs
    8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    70MHz
  • Output Polarity
    TRUE
  • Number of Input Lines
    4
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Height
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm