  • SN74F258DR
SN74F258DR
advertisement
Manufacturer No:
SN74F258DR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74F258DR
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74F258DR
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74F258 Signal switch74F Series 1 Outputs4 Functions
Purchasing and Inquiry
SN74F258DR Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).In this case, it is packaged as Tape & Reel (TR).digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Multiplexer.When the operating temperature is kept at 0°C~70°C, turn signal switch will not be susceptible to external factors.Using a 4.5V~5.5V supply voltage provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.These multiplexers are members of the 74F series, which provide extensive application potential.Its basic configuration includes terminations in the 16 range.There is a base part number of 74F258 which can also be used in order to locate the logic switch that are related to this item.For multiplexer's system, a voltage of 5V is supplied.There are 16 component pins in this turn signal switch.GULL WING represents the end of conductors.There is a type of supply of Single.With 16 pins, it is configured.The multiplexer ic is mounted in the direction of Surface Mount.In the F/FAST family, the logic switch is included.In this signal multiplexer, there are 4 bits that are provided.It is advisable to keep the maximum supply voltage (Vsup) at 5.5V in order to prevent some unnecessary failures.For mux switch's normal operation, power supply 5V is provided.The turn signal switch contains 1 outputs designed to operate.In accordance with TAPE AND REEL, switches can be packaged.Voltage levels are accepted through 2 input lines of multiplexers.
SN74F258DR Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Adopting a supply type of Single
Power supplies of 5V
2 input lines
SN74F258DR Applications
  • VGA
  • War field flying robot with a night vision flying camera
  • To select different devices in microprocessor output
  • Data-routing applications
  • Idle motor
  • Memory chips
  • Telephone network
  • Memory system of computers
  • Video transmission
  • Steel plants
Step5Bar-code shipping tag
SN74F258DR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    141.690917mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74F
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74F258
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    5.3 ns
  • Family
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    70MHz
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Number of Input Lines
    2
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • Length
    9.9mm