  • SN74F657DWRG4
SN74F657DWRG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74F657DWRG4
HK JDW NO:
815-SN74F657DWRG4
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
SN74F657DWRG4
Purchasing and Inquiry
SN74F657DWRG4 Overview
Logical driver uses a neat 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Transceiver, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 4.5V~5.5V. Qualified to operate within 0°C~70°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 3mA 24mA; 12mA 64mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 1 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74F series devices. 24 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. This buffer driver is part of the F/FAST family of parts. 24 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 24 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 8 bits for each element. You can search "74F657" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under COMMON CONTROL control technology. It is recommended to use a 5V power supply. It is generally sold in TAPE AND REEL package. To supply the device, a minimum voltage of 4.5V is a must.
SN74F657DWRG4 Features
Bus Driver/Transceivers
SN74F657DWRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74F657DWRG4 Buffers & Transceivers applications.
  • WDM transmission
  • Lamps
  • Switches/bridges/routers/servers
  • Data center
  • Televisions
  • Sensor reporting
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Cell phones
  • Wireless transmission
  • Transmission stations
Step5Bar-code shipping tag
SN74F657DWRG4
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    624.398247mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Series
    74F
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    24
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    74F657
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Family
    F/FAST
  • Logic Function
    Inverting, Transceiver
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA; 12mA 64mA
  • Logic Type
    Transceiver, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.064 A
  • Number of Bits per Element
    8
  • Control Type
    COMMON CONTROL
  • Count Direction
    BIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm