  • SN74HC14PWRE4
SN74HC14PWRE4
advertisement
Manufacturer No:
SN74HC14PWRE4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74HC14PWRE4
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
21 ns ns 31 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 5.2mA mA 1.2mm mm 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74HC14PWRE4 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). A Inverter logic principle governs its operation. To ensure the part's full function, a voltage of 2V~6V is needed. Extended operating temperature around -40°C~85°C. It is mounted in position Surface Mount. The high and low state of output current is 5.2mA 5.2mA. 74HC is the series it belongs to. Total terminations are 14. There are 6 features that significantly enhance the user experience. It represents the HC/UH product family. If you are looking for device variants, try search with 74HC14. It is injected into the part body with 14 pins. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. The functions of 14 pins can be found in the datasheets. The current flowing through quiet parts is 2μA. The logic device in this example is a typical Gates. 50pF is the load capacitance of the part. This device requires a minimum voltage of 2V. Upon reaching 6V, the highest supply voltage (Vsup) is reached. There is an industry TR method included. Device output current is 5.2mA. There are a total of 6 elements used in the operation. The operating supply voltage for the chip is specified as 5V volts, which corresponds to the chip voltage. It features Schmitt Trigger.
SN74HC14PWRE4 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
HC/UH Family
Quiescent Current: 2μA
Output Current: 5.2mA
SN74HC14PWRE4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74HC14PWRE4 Gates and Inverters applications.
  • CD player
  • Digital camera
  • Air conditioner
  • Massager
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Range hood
  • VCR
  • Electric shaver
  • Washing machine
Step5Bar-code shipping tag
SN74HC14PWRE4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    57.209338mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74HC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74HC14
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Output Current
    5.2mA
  • Propagation Delay
    21 ns
  • Quiescent Current
    2μA
  • Turn On Delay Time
    31 ns
  • Family
    HC/UH
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    21ns @ 6V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.02mA
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm