  • SN74HC14QDRG4Q1
SN74HC14QDRG4Q1
advertisement
Manufacturer No:
SN74HC14QDRG4Q1
HK JDW NO:
815-SN74HC14QDRG4Q1
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
21 ns ns 21 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters 1.75mm mm 122.413241mg mg Surface Mount Surface Mount 2V~6V V 2μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74HC14QDRG4Q1 Overview
The part is convenient to ship overseas because it is packed in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). It works based on the Inverter logic principle. A voltage of 2V~6V is required for the part to function properly. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C. Surface Mount is the mounting position of the part. Neither the high 5.2mA 5.2mA low state of output current is 5.2mA 5.2mA. Automotive, AEC-Q100, 74HC is its series number. In total, there are 14 terminations. User experience is significantly enhanced by the part's 6 functions. There is a chip like this in HC/UH. Use 74HC14 when searching for device variants. Into the part body are injected 14 pins. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. The functions of 14 pins can be found in the datasheets. Quiescent parts carry 2μA current. The logic device is a typical Gates. It has a load capacitance of 50pF. To supply the device, it requires a voltage of 2V. Upon reaching 6V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. Contains the industry TR method. Totally, there are 6 elements used for operation. It is specified with the 5V volts voltage that the chip must be supplied with as its operating voltage. In addition, it has Schmitt Trigger.
SN74HC14QDRG4Q1 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
HC/UH Family
Quiescent Current: 2μA
SN74HC14QDRG4Q1 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74HC14QDRG4Q1 Gates and Inverters applications.
  • Sewing machine
  • Computer
  • Fan
  • Mobile caravan
  • Urban rail vehicle
  • Electric shaver
  • Illumination
  • Fax machine
  • Printer
  • Ship
Step5Bar-code shipping tag
SN74HC14QDRG4Q1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Weight
    122.413241mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74HC
  • Voltage - Supply
    2V~6V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    74HC14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    6
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    21 ns
  • Turn On Delay Time
    21 ns
  • Family
    HC/UH
  • Current - Output High, Low
    5.2mA 5.2mA
  • Max I(ol)
    0.004 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    21ns @ 6V, 50pF
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    38 ns
  • Logic Level - Low
    0.3V ~ 1.2V
  • Logic Level - High
    1.5V ~ 4.2V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.04mA
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm