  • SN74LV1T125DCKR
SN74LV1T125DCKR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LV1T125DCKR
HK JDW NO:
815-SN74LV1T125DCKR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Purchasing and Inquiry
SN74LV1T125DCKR Description
SN74LV1T125DCKR, distributed by HK JDW Electronics. It's category belong to Buffers & Line Drivers. It is applied to many fields, like Automotive Advanced driver assistance systems (ADAS) Industrial Factory automation & control Enterprise systems Data center & enterprise computing . And the main parameters of this part is: SN74LV1T125 Single Power Supply Single Buffer Gate with 3-State Output CMOS Logic Level Shifter | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC70-5. Additionally, it is green and compliant to RoHS (Lead free / RoHS Compliant).
SN74LV1T125DCKR Features
  • Package:SC70-5
  • Package/Case:5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Device Package:SC-70-5
  • RoHS:Lead free / RoHS Compliant
SN74LV1T125DCKR Applications
  • Industrial
  • Automotive
  • Enterprise systems
Step5Bar-code shipping tag
SN74LV1T125DCKR
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    6.095147mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
    e4
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Voltage - Supply
    1.6V~5.5V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    74LV1T125
  • Output Type
    3-State
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    8mA
  • Load Capacitance
    30pF
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Number of Bits
  • Propagation Delay
    16 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Logic Function
    Inverting
  • Current - Output High, Low
    8mA 8mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9 ns
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Number of Output Lines
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Ambient Temperature Range High
    125°C
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm